HES barajı için Davamızı açtık

Gelevera Deresi Çevre Koruma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği olarak aylardır mücadelesini verdiğimiz Gelevera Deresine yapılmakta olan HES barajı yapımının durdurulması  için Dernek Başkanımız Recep Karayakupoğlu ve Başkan Vekili Emrullah YIGIN ile birlikte İstanbul Bölge İdare Mahkemesine baş vurarak Ordu İdare Mahkemesinde davamızı açmış bulunuyoruz.

Çocuklarımızdan bizlere miras kalan bu toprakları bu dereleri birkaç kişinin cebi para dolacak diye kimseye peşkeş çekilmesine müsaade etmeyeceğiz.  Dernek olarak üzerimize düşen görevi yerine getirerek davamızı açtık. İleriki süreç için hazırlık ve planlamamızı yaptık.

Artık top tüm Geleveralılarda!!!

Daha önce yapılan baraj ne yazık ki yeterli çabaların gösterilmemesi verilen mücadelenin yetersizliği ve halkın beklentileri nedeniyle yapıldı ancak günümüzde çevremize olan etkilerini , zararlarını anlamakta zorlanıyoruz.  Barajlar önce çevre katliamına yol açar ki Kumluca in vadimizin el değmemiş tek yeridir. Çok yakınında da Derneğimizin desteklediği bal ormanı bulunmaktadır. Bu bölgede yapılacak olan çalışmalar önce arıları etkileyecektir. Deremizde Alabalık sıkıntısı halihazırdayken bu sıkıntı dahada artacaktır. Havadaki tuzluluk oranı artacak bu da başta fındık olmak üzere yetiştirdiğiniz bitkilere, sebze ve meyvelere zarar verecek, rekoltesini düşürecektir. Bunlar verdiğimiz örnekten bir kaçı. Birilerinin cebine para girerken bizlere zararından başka neyi dokunacak? Arıcılar, çiftçiler başka ne geçim kaynağımız var elimizde doğamızdan başka neyimiz var? Gelin bu katliama hep birlikte dur diyelim…

Dernek olarak bizleri bu süreçten sonra daha zor bir dönem beklemektedir. Bir dernek onu destekleyen, aynı fikirleri yürüten destekçisi, halkı varsa ayakta durabilir. Bu dernek İstanbul derneği değil! Bu dernek memleketi için plan, proje üretmeye çalışan, geçmişinin ve geleceğinin eserlerini korumayı amaç edinmiş. Memleketinin yararına mücadele eden, birkaç kurucu ya da dernek yöneticisinin değil, Memleketine sahip çıkmak isteyen, katkıda bulunmak isteyen, plan proje üretmek isteyen herkesin derneğidir.

Bizler dernek yönetimi olarak ilk bu dereye göz dikenlere karşı ilk adımı attık. Ancak bu zorlu yolda tüm hemşehrilerimizin desteğini görmek istiyoruz.Bu süreçte bizlere destek olacak, köyüne, toprağına, deresine sahip çıkmak isteyen tüm halkımızı, hemşerilerimizi ve çevreye duyarlı vatandaşlarımızı destek vermeye çağırıyoruz.