HAKKIMIZDA

 

Gelevera Deresi Çevre Koruma ve sosyal Yardımlaşma Derneğini  resmi olarak 2017 Nisan ayında kuruldu ancak doğduğumuz günden itibaren Gelevera Deresi ve vadisinin aşıkları ve gönüllüleri olarak bu vadi için mücadele etmekteyiz.  Amacımız dernekçilik yapmak değil, birlik olduğumuzu, beraber olduğumuzu, birbirimizden ne kadar uzak olsak ta memleketimiz için bir araya geldiğimizde neler başarabileceğimizi herkese göstermek ve bu doğrultuda bir güç haline gelerek köylerimizin, yaylalarımızın ve doğal güzelliklerimizin korunması, değerlenmesi, tarihi değerlerimizin, örf ve adetlerimizin yeniden hayat bulması için yeni çalışmalar yapmak, etkinlikler düzenlemek ve halkımızın özlenen, coşkulu şenliklerini, kültürümüzün o renkli, neşeli geçmişini, yeniden yaşatmanın gayretini sürdürmektir.

Atalarımız yıllardır bu yaylaların,bu köylerin, yolların mücadelelerini vermiş ve bin bir zorluklarla bu hale getirmiştir. Ancak ne yazık ki korunması ve değerinin bilinmesi konusunda ciddi derecede eksikliklerimiz bulunmaktadır. Çok daha geç olmadan elimizde kalan değerlerimize sahip çıkmalı ve korumak için halkımızı bilinçlendirmeli, elimizden gelen tüm gayreti göstermeliyiz.

Dünyamız her geçen gün daha da gelişiyor, değişiyor ve bu değişimden ne yazık ki her şey etkilenmeye devam ediyor. Önemli olan bu değişimi yakalayıp geçmişimizle bağdaştırarak yeni projeler, yeni organizasyonlar etkinlikler düzenlemek ve bu kültürü yaşatmanın değişik yollarını bulmaya çalışmaktır. Gelenek göreneklerimizi, faktörümüzü, Otçu Göçlerimizi yeniden yad etmek ve bunları çeşitli organizasyonlarla genç kardeşlerimize aktarmaya çalışmakta, hepimizin üzerine düşen önemli bir görevdir. “Geçmişini bilmeyen geleceğini tayin edemez.”  Bizler kültürüne değer veren ve yaşatmaya çalışan insanlarız ve bu kültürü yaşatmanın gayreti içerisinde olmaya her zaman devam edeceğiz.

Değerli Geleveralılar şunu iyi biliniz ki yaşayan her şey hastalanır, yaşlanır, kirlenir sakat kalır ve daha aklınıza gelebilecek her türlü olumsuz etkiye maruz kala bilir. Doğa da bunlardan bir tanesidir. Yaşıyor, yaşlanıyor, kirleniyor ve ne yazık ki olumsuz etkilere maruz kalıyor. Gerçek hayatta kendi sağlığımız için neler yapmamız gerekiyorsa doğamız içinde aynı hassasiyeti göstermezsek daha hastalıklı, özünü kaybederek betonlaşan, kültürünü kaybederek yozlaşan, aslını kaybederek yabancılaşan, doğasını kaybederek çoraklaşan bir memleketle baş başa kalmamız kaçınılmazdır. Çok daha fazla geç kalmadan bilinçlenmeli, doğamıza, bitkilerimize, hayvanlarımıza, tarihi ve kültürel zenginliklerimize sahip çıkmaya başlamalıyız.

Bizler Geleveralılar olarak gücümüzün ve yapabileceklerimizin farkındayız.  Bu güce katkıda bulunacak, destek olacak  ve faaliyetlerimizi hızlandırmamız için  gerekli devlet kolları ile iş birliği içinde çalışarak  daha hızlı sonuç almaya, isteklerimizi daha çabuk gerçekleştirmeye memleketimizdeki tüm imkanları kullanmaya çalışacağız.

Sevgili Geleveralılar; Gelevera deresi artık sadece bir dere olmaktan çıkmış, herkesin türkülerle tanıdığı bu dere, bu günden itibaren artık bir marka olma yoluna girmiş, önemli bir değerdir. Hep birlikte olacağız, köyümüze ve memleketimize bağlı tüm derneklerle bir araya gelip neler yapabiliriz’in peşinden koşacağız, hep birlikte hareket edeceğiz ve inşallah ileriki zamanlarda katkıda bulunacağımız güzellikleri, yenilikleri birlikte başarmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşayacağız.